NOWOŚCI

Zobacz co słychać

Zmiany w życiu zawodowym zazwyczaj nie należą do łatwych, ale mimo wszystko warto je wprowadzać, by wciąż czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy, być spragnionym sukcesów i czuć się nieustannie zmotywowanym. Czasami należy całkowicie przewartościować dotychczasowe priorytety i poszukać dla siebie nowego miejsca, a czasami wystarczy określić realistyczny cel lub przemodelować sytuację w zespole. Najważniejsze jednak to podejmować decyzje, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy iść do przodu, rozwijać się i zmieniać. Natomiast coaching pomaga w tym, by dokonywać najlepszych wyborów.

Profesjonalne wsparcie coacha jest przydatne w każdej branży i w ramach każdego stanowiska. Sesje mogą być jednak ukierunkowane na realizację zupełnie innych celów, np. coaching kreowania kariery opiera się głównie na przeprowadzeniu audytu kompetencji uczestnika, zweryfikowaniu jego mocnych i słabych stron oraz wskazaniu obszarów, w jakich mógłby odnieść największe sukcesy. Zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele mamy możliwości, poza tym trudno obiektywnie ocenić samego siebie pod kątem umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Osoba trzecia, nastawiona do sprawy neutralnie, a przy tym posiadająca praktykę w pracy ze specjalistami i managerami z różnych sektorów biznesu może wówczas skutecznie doradzić w zaplanowaniu dalszej ścieżki zawodowej. Coach wesprze również w odbudowywaniu motywacji, co jest dzisiaj, niestety, coraz częściej występującym problemem.

Z dużymi trudnościami muszą mierzyć się także managerowie w korporacjach lub osoby prowadzące własną firmę. I jest to w pełni zrozumiałe. Koordynowanie wielu procesów jednocześnie oraz rozwiązywanie spraw z różnych obszarów (m.in. zarządzanie zespołem, elementy HR, nadzorowanie kondycji finansowej, planowanie strategiczne, kwestie techniczne) wymaga posługiwania się umiejętnościami i wiedzą, a ich zakres może w końcu przytłoczyć. W takim przypadku dobre rozwiązanie stanowi skorzystanie z sesji biznes coachingu, podczas których można poznać np. efektywne metody delegowania zadań.

Sprawnie funkcjonujący zespół to kluczowy element sukcesu zarówno managera, jak i całej firmy. Jeśli jednak grupa np. nie potrafi rozwiązać wewnętrznych problemów lub zespół został dopiero utworzony, a od razu musi podjąć aktywność w ramach wymagających projektów, warto rozważyć specjalnie dedykowany takim problemom coaching grupowy. Ponadto z rozwiązań uwzględnionych w modelu coachingu zespołowego z powodzeniem mogą korzystać osoby z tego samego szczebla struktury, ale z różnych obszarów kompetencyjnych – na sesje można zaprosić np. liderów działów, którzy mimo odmiennych kluczowych obowiązków, muszą wypracować podobne cele w zakresie zarządzania działem czy realizacji polityki firmy.

No comments yet

12 ludzie podążają TomaszWan
Twitter Pic PFRInnow Twitter Pic AnnaKord Twitter Pic cdiamond Twitter Pic ideatown Twitter Pic mburnatm Twitter Pic Irezer16 Twitter Pic R_Niedzi Twitter Pic Rentamot
?