NOWOŚCI

Zobacz co słychać

Zmiany w życiu zawodowym zazwyczaj nie należą do łatwych, ale mimo wszystko warto je wprowadzać, by wciąż czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy, być spragnionym sukcesów i czuć się nieustannie zmotywowanym. Czasami należy całkowicie przewartościować dotychczasowe priorytety i poszukać dla siebie nowego miejsca, a czasami wystarczy określić realistyczny cel lub przemodelować sytuację w zespole. Najważniejsze jednak to podejmować decyzje, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy iść do przodu, rozwijać się i zmieniać. Natomiast coaching pomaga w tym, by dokonywać najlepszych wyborów.

Profesjonalne wsparcie coacha jest przydatne w każdej branży i w ramach każdego stanowiska. Sesje mogą być jednak ukierunkowane na realizację zupełnie innych celów, np. coaching kreowania kariery opiera się głównie na przeprowadzeniu audytu kompetencji uczestnika, zweryfikowaniu jego mocnych i słabych stron oraz wskazaniu obszarów, w jakich mógłby odnieść największe sukcesy. Zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele mamy możliwości, poza tym trudno obiektywnie ocenić samego siebie pod kątem umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Osoba trzecia, nastawiona do sprawy neutralnie, a przy tym posiadająca praktykę w pracy ze specjalistami i managerami z różnych sektorów biznesu może wówczas skutecznie doradzić w zaplanowaniu dalszej ścieżki zawodowej. Coach wesprze również w odbudowywaniu motywacji, co jest dzisiaj, niestety, coraz częściej występującym problemem.

Z dużymi trudnościami muszą mierzyć się także managerowie w korporacjach lub osoby prowadzące własną firmę. I jest to w pełni zrozumiałe. Koordynowanie wielu procesów jednocześnie oraz rozwiązywanie spraw z różnych obszarów (m.in. zarządzanie zespołem, elementy HR, nadzorowanie kondycji finansowej, planowanie strategiczne, kwestie techniczne) wymaga posługiwania się umiejętnościami i wiedzą, a ich zakres może w końcu przytłoczyć. W takim przypadku dobre rozwiązanie stanowi skorzystanie z sesji biznes coachingu, podczas których można poznać np. efektywne metody delegowania zadań.

Sprawnie funkcjonujący zespół to kluczowy element sukcesu zarówno managera, jak i całej firmy. Jeśli jednak grupa np. nie potrafi rozwiązać wewnętrznych problemów lub zespół został dopiero utworzony, a od razu musi podjąć aktywność w ramach wymagających projektów, warto rozważyć specjalnie dedykowany takim problemom coaching grupowy. Ponadto z rozwiązań uwzględnionych w modelu coachingu zespołowego z powodzeniem mogą korzystać osoby z tego samego szczebla struktury, ale z różnych obszarów kompetencyjnych – na sesje można zaprosić np. liderów działów, którzy mimo odmiennych kluczowych obowiązków, muszą wypracować podobne cele w zakresie zarządzania działem czy realizacji polityki firmy.

No comments yet

11 ludzie podążają TomaszWan

?