Rozwój osobisty powinien towarzyszyć każdemu człowiekowi przez całe jego życie. Obszary rozwoju mogą być różne, w zależności od potrzeb konkretnej osoby. Mogą dotyczyć celów zawodowych, podejmowania konkretnych decyzji czy dokonywania zmian w życiu osobistym. W takich sytuacjach warto stworzyć własny plan rozwoju osobistego. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Każdy z nas powinien poświęcać sobie określoną ilość czasu, aby móc się rozwijać i realizować własne cele, pasje i marzenia. Rozwój osobisty powinien zatem stać się nieodłącznym elementem naszego życia. Nie zawsze jest to łatwe, a w szczególności trudne mogą okazać się początki. Na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych, a dobrze przygotowany plan potrafi zdziałać cuda. To właśnie od niego powinieneś zacząć. Pomoże Ci on trzymać się założonych celów, a tym samym łatwiej je zrealizować. Będzie to dla Ciebie swego rodzaju przewodnik, który naprowadzi Cię na odpowiednią ścieżkę w razie takiej konieczności, a przy tym umożliwi pokonanie wszelkiego rodzaju przeszkód!
Spis treści:
- Przy tworzeniu planu warto rozbić go na 5 kategorii, czyli obszarów swojego życia
- Warto odkryć swoje mocne, ale i słabe strony
- Jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć własny plan rozwoju osobistego?
Przy tworzeniu planu warto rozbić go na 5 kategorii, czyli obszarów swojego życia
Tworzenie planu warto rozbić na kilku różnych kategorii. Obszary Twojego życia możesz podzielić na:
- umysłowy,
- społeczny,
- duchowy,
- emocjonalny,
- fizyczny.
Warto, abyś spojrzał na każdy z tych obszarów osobno, dzięki czemu przekonasz się, które z nich powinieneś zacząć zmieniać od razu, a które możesz zostawić na dalszy plan. Jeżeli chodzi o obszar umysłowy, to on oczywiście koncentruje się na Twojej psychice. Skupia się na nawykach i tym, co masz w swojej głowie. Problem często może tkwić w negatywnych wzorcach myślowych, których jak najprędzej powinieneś się wyzbyć! Warto byś regularnie czytał i ćwiczył swój umysł, na przykład grając w sudoku czy ucząc się nowego języka. W ten sposób możesz zwiększyć swoją kreatywność i wzmocnić realizację celów.
Obszar fizyczny również jest bardzo ważny dla realizacji planu osobistego. Regularne ćwiczenia, a także zdrowe odżywianie wspomogą Twoje zdrowie, a także pozwolą na utrzymanie tak ważnej w życiu każdego z nas rutyny. Wpłynie to również pozytywnie na Twój wygląd!
Rozwój społeczny z kolei skupia się na poczuciu wspólnoty, która jest tak ważna dla większości z nas. Rodzina, przyjaciele czy partner ? skup się na tym, aby utrzymywać z nimi pozytywne relacje. Dbaj o rozwijanie swoich umiejętności komunikacyjne i wzmacniaj swoje więzi oraz twórz nowe.
Obszar duchowy opiera się z kolei na poznawaniu własnego ?ja?. Ma to niewiele wspólnego z religią i odnosi się bezpośrednio do Ciebie oraz Twoich potrzeb. To właśnie w trakcie rozwoju obszaru duchowego możesz skupić się na rozumieniu swoich celów.
Inteligencja emocjonalna jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Pozwala na to, aby stać się bardziej świadomym i skutecznym w codziennym radzeniu sobie ze stresem. W tym obszarze warto skupić się również na rozwoju empatii. W trakcie pracy z własnym ?ja? należy obserwować swoje relacje z innymi osobami, a także reakcje na różnorodne sytuacje, które pojawiają się w Twoim życiu.
Warto odkryć swoje mocne, ale i słabe strony
W trakcie tworzenia planu powinieneś skupić się zarówno na swoich mocnych, jak i słabych stronach. Musisz je sobie uświadomić, żeby szybciej i skuteczniej dążyć do samorozwoju. Jeżeli je zdefiniujesz, bez trudu uporasz się z przezwyciężeniem różnorodnych problemów, które staną na Twojej drodze. W trakcie tworzenia planu rozwoju osobistego zadaj sobie pytania dotyczące tego, co lubisz, w czym jesteś dobry, czy tego, co sprawia, że czujesz się silny. Twoje słabe strony z kolei ukażą się po odpowiedzi na takie pytania, jak: jakie projekty pozbawiają Cię energii, jakie czynności uważasz za trudne, w jakich obszarach jesteś mało doświadczony?
Tego typu pytań pomocniczych możesz zadać sobie jeszcze więcej. Najważniejsze w tym ćwiczeniu jest to, abyś zawsze był ze sobą szczery. Postaraj się skrupulatnie wynotować wszystkie swoje zalety oraz wady, a na pewno będzie Ci się łatwiej skupiało na realizacji posiadanych celów.
Jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć własny plan rozwoju osobistego?
Postanowiliśmy stworzyć dla Ciebie kilka kroków, które pomogą Ci stworzyć plan rozwoju osobistego:
- określ swoje cele,
- uszereguj je w kolejność od najważniejszych,
- wyznacz termin ich realizacji,
- zrozum swoje mocne strony,
- wypisz własne możliwości, ale również problemy, które mogą Cię spotkać,
- wciąż doskonal posiadane umiejętności,
- podejmij aktywne działania,
- w razie potrzeby ? nie bój się prosić o pomoc,
- mierz, ale również oceniaj swoje postępy.
Jeżeli zrealizujesz te wszystkie założenia, znacznie łatwiej będzie Ci dążyć do samorealizacji. Przede wszystkim skupisz się na tym, co ważne i pewnie będziesz kroczyć po swoje! Pamiętaj również o tym, że w każdej sytuacji możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pozwoli Ci zrozumieć, w jaki sposób możesz pokonać swoje słabości. Coachem, który się w tym specjalizuje jest Tomasz Wanowicz.